Logo Funduszy Europejskich, flaga RP, Flaga Unii Europejskiej, Logo PS WPR na lata 2023-2027
Wsparcie na wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRROW i EFS+ Beneficjent: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Cieszyńska Kraina”
Czcionka:
43-430 Skoczów
ul. Mickiewicza 9
Godziny pracy biura:
Pn-Pt: 7.30 - 15.30

Gmina Brenna

Gmina Brenna stanowi piękny kryształ górski w Cieszyńskiej Krainie

Pierwsza pisemna wzmianka pochodząca z 1305 r. mówi o istnieniu książęcej wioski Górki, która w XV w. została wykupiona przez szlachecki ród Pięćlatów. W XVI w. dokumentach pojawiają się Górki Wielkie i głębiej położone Górki Małe. Z kolei Brenna po raz pierwszy pojawia się w dokumentach na przełomie XV i XVI w. jako wioska książęca, z dziedzicznym wójtem. Przypuszczalnie w tym czasie przybyli tu wędrowni pasterze i zajęli dostępne polany prowadząc gospodarkę szałaśniczą. Po wojnie 30-letniej w okolice Brennej ściągnęli liczni osadnicy, którzy zajmując nowe wyręby poszerzyli wioskę o kolejne przysiółki. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., wioski w dolinie Brennicy podzieliły losy Śląska Cieszyńskiego.

Gmina Brenna położona jest w południowo-wschodniej części powiatu cieszyńskiego należącego do województwa śląskiego, na wysokości 420m n.p.m.. W obręb gminy wchodzą trzy wsie: Brenna, Górki Wielkie i Górki Małe. Gmina położona jest w rozległej dolinie Brennicy. Ukształtowanie części północnej różni się znacznie od części południowej, stąd duże różnice wysokości względnej tego terenu. Najniższy punkt gminy leży na wysokości 300m n.p.m. w Górkach Wielkich przy ujściu Brennicy do Wisły, a najwyższy, to szczyt Trzy Kopce o wysokości 1082m n.p.m.

Gmina posiada szerokie zaplecze turystyczne z rozległą bazą noclegową. Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z licznych obiektów sportowych i rekreacyjnych (hala sportowa, przystanie kajakowe, stadnina koni, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, basen kryty, wyciągi narciarskie). Turyści mogą zwiedzić min. XVI-wieczny kościół pw. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich, XVIII-wieczny kościół p.w. Jana Chrzciciela w Brennej oraz Muzeum Biograficzne Zofii Kossak w Górkach Wielkich. W Chlebowej Chacie zmierzysz się natomiast z żarnami, upieczesz chleb, zrobisz prawdziwy biały ser według tradycyjnej receptury, upieczesz w piecu breńskie podpłomyki.

To w Gminie Brenna zobaczysz, jak regionalna tradycja wplata się w urokliwą breńska dolinę.

Ciekawe miejsca:

Ikona
Cieszyńska Kraina
pobierz bezpłatną aplikację
Pobierz aplikację Cieszyńska Kraina z AppStore - strona otworzy się w nowej karciePobierz aplikację Cieszyńska Kraina z Google Play - strona otworzy się w nowej karcie
Wypełnij ankietę strona zostanie otwarta w nowej karcie Przejdź do Facebook strona zostanie otwarta w nowej karcie